Více informací

Neváhejte nás kontaktovat!

Naše stránky o Karabachu
karabach.cz

Zavolejte nám
+420 773 065 550

Zašlete nám e-mail nyní
info@azcom.cz

- O nás

Na stránkách Azcom.cz naleznete základní informace o ázerbájdžánské diaspoře v České republice.

Založena v Praze 11.9.2019 Azerbaijani Community in the Czech Republic z.s. je diasporní organizací ázerbájdžánců žijících a studujicích v České republice.

0
+
Počet ázerbájdžánců v ČR *k 1.5.2020 podle MV ČR
0
+
Počet studentů ázerbájdžánců v ČR *k počatku zimního semestru 2020/2021 podle MŠMT ČR
0
+
Eventy v ČR

- Důležité Informace

- Často kladené otázky

Ázerbájdžán je, stejně jako Gruzie a Arménie, postsovětský stát ležící na Jižním Kavkaze. Je největší a nejlidnatější z těchto tří zakavkazských zemí. Nachází se na východní straně Kaspického moře. Na severu hraničí s Ruskem a Gruzií, na západě s Arménií a na jihu s Tureckem a Íránem.
Úředním jazykem země je Ázerbájdžánština. Starší populace, zejména v hlavním městě - Baku, dobře ovládá ruštinu a dnešní mládež preferuje spíše angličtinu. Protože ázerbájdžánština patří do turkické skupiny jazyků, Ázerbájdžánci rozumí turečtině stejně, jako Češi rozumí slovenštině.
Existuje několik teorií, proč se Ázerbájdžánu říká Země ohňů. Ta nejpravděpodobnější je: V dobách Alexandra Velikého neslo toto území název „Aturpatkan“, což v překladu ze staroperštiny znamená „místo, kde je uložen posvátný oheň“. Pojmenování nejspíše pramení z ohňů, které bylo možné vidět hořet na místech přírodních vývěrů zemního plynu. Výskyt ropy a zemního plynu na poloostrově Abšeron (okolí hlavního města Baku) je zmíněn v pracích starověkých i středověkých historiků již mezi 7. a 6. stoletím před naším letopočtem. Tím se tato ropná oblast řadí mezi nejstarší na světě. Zoroastrismus, tedy uctívání posvátného ohně, býval kdysi jedním z největších světových náboženství, a také ve starověkém Ázerbájdžánu se jednalo o tradiční vyznání.  Spolu s křesťanstvím převládal Zoroastrismus na území dnešního Ázerbájdžánu až do arabského tažení v 7. století našeho letopočtu. Některé rituály zoroastrismu lze v Ázerbájdžánu pozorovat ještě i dnes, zvláště během svátku Novruz.
Ázerbájdžán je především sekulární stát, jehož obyvatelé jsou tolerantní k jiným náboženstvím, národnostem a kulturám. Na území dnešního Ázerbájdžánu má obzvláště dlouhou tradici židovská komunita (její kořeny sahají až do Sásánovské říše), která je zároveň také tou nejpočetnější ze všech diaspor na Kavkaze. Albánské, pravoslavné a katolické církve; sunitské a šiitské mešity; farnosti a synagogy fungují jak v Baku, tak i v ostatních regionech. Většina obyvatel země se hlásí k šíitské větvi islámu.
Téměř všechny restaurace a bary mají v nabídce alkoholické nápoje. Kromě toho si každý může bez omezení koupit alkohol v mnoha obchodech. Ázerbájdžán produkuje celou škálu vín, např. exotické víno z granátového jablka, která jsou velice populární v zemích bývalého Sovětského svazu.  V hlavním městě Baku a druhém největším městě Gjandža funguje několik pivovarů, včetně jednoho, který postavili čeští odborníci.  Na venkově můžete ochutnat i něco tvrdšího - třeba pálenku z moruše.

Ázerbájdžán můžete navštívit v podstatě kdykoli. Z 11 klimatických zón, které má naše planeta, je jich v Ázerbájdžánu možné navštívit 9, což umožňuje nadšencům přírody velice široký výběr aktivit po celý rok. Každá roční doba má své jedinečné barvy a zvláštnosti, a proto je nejlepší se osobně seznámit s překrásnou přírodou, poklidným pobřežím Kaspického moře, historií sahající daleko do dob před naším letopočtem a s kulturními tradicemi Ázerbájdžánu. Teprve pak se můžete rozhodnout, které období se vám líbí nejvíce.